Alergia na bielkovinu kravského mlieka - aké sú jej prejavy?
Alergia na bielkovinu kravského mlieka (označovaná tiež ABKM) patrí v súčasnosti medzi najčastejšie potravinové alergie, tak u detí ako aj u dospelých.
Hlavným alergénom u kravského mlieka je kazeín a tiež bielkoviny laktoséra, kam patrí beta-laktoglobulin a alfa-laktalbumin. Tieto hlavné alergény sú tvorené v mliečnych žlazách. Pravdepodobnosť, že sa vyskytujú aj v mäse alebo koži je preto v tomto prípade veľmi nízka.
Avšak, medzi ďalšie alergény kravského mlieka patria mliečne bielkoviny ako sérový albumin alebo laktoferin. Preto v prípade alergickej reakcie na tieto mliečne zložky, môže alergickú reakciu spôsobiť aj konzumácia hovädzieho mäsa.
Vo všeobecnosti sa väčšina alergických reakcií vyskytuje v priebehu niekoľkých minúť až niekoľkých hodín po kontakte s alergénom. V prípade IgE alergie na bielkovinu kravského mlieka nastúpi alergická reakcia pri kontakte s alergénom (vo väčšine prípadov) do 10 – 20 minút, najneskôr do 2 hodín. Pri non IgE alergii ale prejavy nastupujú najskôr po 2 hodinách a najneskôr do 72 hodín po kontakte s alergénom.
Reakcie môžu byť zakaždým rozdielne, pričom alergická reakcia môže začať miernymi príznakmi, ktoré sa následne môžu veľmi rýchlo zhoršiť a dokonca viesť až k život ohrozujúcej alergickej reakcii, nazývanej anafylaxia. Príznaky sa môžu objaviť samostatne alebo v kombinácii. Viac k tejto téme TU.
Podľa dostupných štatistík v súčasnosti 1,9% – 4,9% detí do 3 rokov trpí alergiou na bielkovinu kravského mlieka. Celkovo až 95% ABKM vznikne v prvom roku života.
Základné princípy, ktoré je potrebné dodržiavať, keď je diagnostikovaná alergia na bielkovinu kravského mlieka
- Eliminovať alergén
- Informovať sa, ktoré jedlá a produkty môžu obsahovať mlieko alebo aj jeho zložky
- Naučiť sa, čo hľadať v zložení na etiketách potravín
- Naučiť sa, čím mliečne výrobky nahradiť
- Naučiť sa, ako variť aj bez použitia mliečnych výrobkov
- Spoznať základné princípy pre zabránenie krížovej kontaminácie
- Zabezpečenie bezpečného stravovania aj mimo domu (práca, škola, škôlka, oslavy....)
Eliminácia alergénu
Pri každej potravinovej alergii je len jediný spôsob, ako sa vyhnúť alergickej reakcii – a tým je: eliminácia alergénu. Pri diagnóze: alergia na bielkovinu kravského mlieka, zo stravy v prvom rade ÚPLNE vylúčte mlieko a mliečne výrobky.
Táto podmienka sa na prvý pohľad môže zdať jednoduchá, avšak v realite sa bielkovina kravského mlieka môže nachádzať aj v potravinách, kde by ste to bežne nečakali. Preto je potrebné pamätať na to, že pri diagnostikovanej alergii na bielkovinu kravského mlieka je dôležiťé naučiť sa stratégie, ako zvládať potravinovú alergiu v bežnom živote a ako sa efektívne vyhnúť alergénom.
Ľudia s alergiou na kravské mlieko však môžu byť alergický napríklad aj na hovädzie mäso, či mlieko iných zvierat, vrátane kôz a oviec. Aj na toto treba pamätať pri bezmliečnej diéte.
Informovať sa, ktoré jedlá a produkty môžu obsahovať mlieko alebo jeho zložky
Mlieko a rovnako aj jeho rôzne zložky sa môžu vyskytovať aj v takých výrobkoch či produktoch, ktoré sa v prípade alergie na bielkovinu kravského mlieka častokrát nemusia zdať ako rizikové. Aj toto je jedna z príčin, prečo pri začatí bezmliečnej diéty príznaky alergie neustupujú. Preto treba pamätať na to, že vysadenie bielkoviny kravského mlieka musí byť ÚPLNÉ a dôsledné. Zvlášť v prípade zisťovania možnej alergie alebo tiež v začiatkoch eliminačnej diéty. Rovnako aj v prípade, keď je silná alergia na bielkovinu kravského mlieka.
Medzi základné potraviny, ktoré môžu obsahovať bielkovinu kravského mlieka patrí napríklad:
- mlieko
- syr, smotana
- mliečne koktaily
- jogurty, pudingy
- maslo, rastlinné margaríny
- pečivo, chlieb, pizza
- zákusky, sušienky, torty, rôzne cukrovinky
- zmrzlina, čokoláda
- spracované mäso, salámy
- hotové jedlá, omáčky, polievky
- iné
Naučiť sa, čo hľadať v zložení na etiketách potravín
Potravinové alergény sa môžu vyskytovať aj tam, kde ich bežne neočakávate. Preto vždy čítajte etikety na potravinách. Ich čítanie síce zaberie viac času, avšak je to dôležitá súčasť zvládania alergií.
Požiadavky na označovanie alergénov sa v jednotlivých krajinách líšia. A preto buďte opatrní! Naštudujte si, aké platia zákony v krajine, v ktorej sa nachádzate, prípadne do ktorej plánujete odcestovať.
Tiež treba pamätať na to, že zloženie produktov sa častokrát mení. Z tohto dôvodu preto vždy kontrolujte zloženie na etiketách. A to aj v prípade, že sa jedná o produkt, ktorý ste už v minulosti kúpili a vyhodnotili ho ako bezpečný.
Čo hľadať v zložení na etiketách potravín pri alergii na BKM a bezmliečnej diéte? Napríklad:
- Kazeín, Kazeinát
- Maslo, tekuté maslo, maslová aróma
- Syr, smotana
- Kazein hydrolyzát, mliečne proteínové hydrolyzáty, proteínové hydrolyzáty
- Kalcium kazeinát, Beta-lactoglobulín, Alpha-lactalbumin
- Srvátka, sladká sušená srvátka, nízkotučná smotana, demineralizovaná srvátka
- Laktalbumin, Laktoferin
- Náhrady tuku, nízkotučné mlieko, sušené mlieko, nízkotučné sušené mlieko
- Kondenzované mlieko, zakysaná smotana, tvaroh, syridlo
- Stopy mlieka, Laktóza
Toto sú u nás najčastejšie používané označenia mliečnych alergénov na etiketách. Tieto jednotlivé názvy a označenia sa môžu na etiketách líšiť, preto zvlášť pri silnej ABKM je potrebné byť veľmi opatrný. Ak si nie ste istý nejakým označením na etikete produktu, radšej výrobok nekupujte.
Je samozrejme náročné si tento zoznam, čo hľadať v zložení na etiketách pamätať a riziko, že sa kúpi výrobok, ktorý obsahuje nejakú zložku bielkoviny kravského mlieka je vysoké.
Riešením je napríklad vyrobiť si takýto zoznam a mať ho pri nákupe potravín vždy so sebou.
Pre ešte jednoduchšie nakupovanie môžete využiť napríklad aj aplikáciu FOODAL CARDS, kde máte tento zoznam k dispozícii v dvoch rôznych dizajnoch, ktoré si ešte môžete farebne upraviť podľa vašich preferencií. Takto budete mať zoznam vždy so sebou vo svojom smartfóne a aj nečakané nákupy už pre vás nebudú problémom.
A ak nákupom poveríte niekoho iného, aj tak môžete zabezpečiť, že nakúpené potraviny budú pre vás bezpečné. Z aplikácie môžete túto kartu aj jednoducho komukoľvek odoslať alebo ju vytlačiť.
Rovnako dôležité je naučiť sa, čím mliečne výrobky nahradiť
Mlieko je dôležitým zdrojom bielkovín, vápnika, ale aj vitamínov A, B5 a D. V prípade obmedzenia konzumácia mlieka pri eliminačnej diéte alebo ABKM, preto nezabudnite zabezpečiť príjem týchto látok práve z iných zdrojov.
Významnejší podiel VÁPNIKA obsahujú napríklad aj tieto potraviny:
- morské ryby, krevety
- niektoré orechy (mandle, arašidy, lieskové orechy)
- sezam, mak
- bežné cereálie
- vaječný žĺtok
- zelenina (kapusta, brokolica, zeler, olivy)
- ovocie (lesné plody, pomaranč)
- strukoviny (fazuľa, hrach, šošovica)
Na druhej strane však veľmi nízky podiel vápnika majú zemiaky, ryža, ale aj červené mäso, banán a dokonca aj vaječný bielok.
Najviac VITAMÍNU A zas môžete získať napríklad z kalerábu, kelu, mrkvy, tekvice ale aj zo sladkých zemiakov. Zo živočíšnych zdrojov je zas najlepším zdrojom tohto vitamínu hovädzie či jahňacie mäso.
VITAMÍN B5 sa tiež nachádza v orgánovom mäse, vaječnom žĺtku, avokáde, orechoch, šošovici, brokolici či kapuste.
Najlepším zdrojom VITAMÍNU D je samozrejme slnko a ryby. Na druhej strane, na zabezpečenie dostatočného príjmu tohto nevyhnutného vitamínu, sú častokrát využívané aj výživové doplnky, zvlášť u malých detí.
Naučiť sa, ako variť bez použitia mliečnych výrobkov
V súčasnosti, je už našťastie na trhu veľké množstvo produktov, ktoré sú pri diéte, ktorá je nevyhnutná, keď je zistená alergia na bielkovinu kravského mlieka bezpečné a tieto produkty sú už aj bežne dostupné v rámci sietí supermarketov. Na začiatku bezmliečnej diéty a stravovania sa bez mlieka, sa varenie z týchto nových surovín môže zdať náročné. Avšak rýchlo zistíte, že varenie aj s týmito alternatívami mliečnych produktov, môže byť jednoduché a jedlá koniec koncov aj veľmi chutné.
Mlieko môžete nahradiť napríklad za ovsené, ryžové, kokosové alebo aj sójové mlieko. Skvelú chuť a nutričné hodnoty majú rozhodne aj orechové mlieka. Okrem toho také mandľové mlieko si viete jednoducho pripraviť aj doma.
Namiesto masla môžete zas použiť bezmliečne či vegánske margaríny, olivový či kokosový olej.
Čokoláda môže byť tiež bezmliečna alebo vegan.
V bezmliečnej alternatívne už môžete nájsť prakticky čokoľvek – jogurty, syry, zmrzliny, smotany, majonézy…
Zvládanie základných princípov pri alergii na bielkovinu kravského mlieka pre zabránenie krížovej kontaminácie
Krížová kontaminácia sa môže vyskytnúť, keď sa hoci aj malé množstvo potravinového alergénu dostane do inej potraviny náhodne počas výroby alebo počas prípravy jedla.
Pri výrobe potravín môže dôjsť ku kontaminácii napríklad prostredníctvom zdieľaných výrobných liniek. Pri príprave jedla zas pri kontakte s riadom, povrchmi ale aj s predmetmi a kuchynským náradím.
Základné princípy ako znížiť riziko krížovej kontaminácie:
- Dôkladné umývanie rúk pred prípravou jedla, ale tiež pred jedlom a po jedle. Doležité je si uvedomiť, že malým deťom je nutné umývať ruky častejšie.
- Tiež noste utierky na umývanie rúk pre prípad, že nie je k dispozícii voda a mydlo.
- Nezdieľajte jedlo. V žiadnom prípade však nezdieľajte ani obrúsky, riad, poháre a náčinie (lyžice, vidličky, nože).
- Potraviny, ktoré neobsahujú ohrozujúce alergény rozhodne skladujte zvlášť od tých, ktoré ich obsahujú.
- Alergén rozhodne nevyberajte z jedla . Je dôležité dbať na to, aby osoba s potravinovou alergiou dostala nové jedlo, ktoré nebolo v kontakte s alergénom.
- Povrchy (napr. kuchynská linka, mikrovlnná rúra, stolová doska..), riad (hrnce, panvice, náčinie) tiež vždy dôkladne čistite mydlom a vodou.
- Alergény môžu ostať na špongiách a uterákoch.
- Najprv pripravte jedlo bez alergénov a odložte prekryté nabok, aby nedošlo ku kontaminácii pri príprave s jedlom, ktoré už bude obsahovať alergény.
- Jedzte len v určených oblastiach domu (napríklad jedálenský stôl)
- Vždy majte k dispozícii nejaké hotové jedlá, pre prípad, že nie je čas na varenie.
V začiatkoch eliminačnej diéty, respektíve ABKM diéty vzniká tiež množstvo nových výziev spojených so strachom a obavami. Jednou z nich, je samozrejme zabezpečiť bezpečné stravovanie pre seba, svoje dieťa alebo aj iného blízkeho príbuzného.
Nenechajte sa však ovládnuť strachom a obavami. Využite tieto pocity vo váš prospech. Môžu byť zdravou súčasťou procesu učenia sa, ako efektívne zvládať potravinové alergie. Môžu vás motivovať k tomu, aby ste dodatočne získali čo najviac potrebných informácií, a tie postupne aplikovali a do praxe.
V začiatkoch sú skvelé vizuálne pomôcky na rôznych miestach v domácnosti (nástenka, chladnička…), aby ste tieto informácie mali vždy na dohľad, pokiaľ sa tieto činnosti nestanú pre vás úplnou samozrejmosťou.
Aj tieto informácie sú v praktických kartách dostupné v aplikácii FOODAL CARDS, ktorú si môžete zdarma stiahnuť TU.
Zabezpečenie bezpečného stravovania aj mimo domu (práca, škola, škôlka, oslavy....) pri zistení alergie na bielkovinu kravského mlieka
Stravovanie sa mimo domova, napríklad aj v reštauráciách môže byť po diagnostikovaní alergie naozaj veľká výzva. Nemusíte sa ale báť, dá sa to urobiť aj bezpečne, a pritom znížiť riziká potravinovej alergie. Držte sa zásady:
Informovať a byť informovaný!
Čo to konkrétne znamená? Predstavme si túto zásadu na príklade stravovania v reštaurácii.
"Byť informovaný"
Navštívte webovú stránku reštaurácie a v prvom rade si prečítajte menu. Niektoré reštaurácie naozaj detailne informujú o prísadách a možných alergiách aj nad rámec zákonom stanovených podmienok.
Informujte sa, kde vhodné reštaurácie nájdete. Už aj na sociálnych sieťach nájdete veľké množstvo skupín, kde viete tieto informácie získať. Zároveň skvelým miestom, kde môžete hľadať informácie o reštauráciách, cukrárňach či pekárňach, ktoré zohľadňujú aj potravinové alergie alebo intolerancie je web TOLERANTNÁ KUCHYŇA.
Zavolajte vopred do reštaurácie a porozprávajte sa vopred o pravidlách reštaurácie pre zabránenie alergických reakcií zákazníkov.
Klaďte otázky o prísadách , príprave jedla a podobne. Pretože vám to pomôže rozhodnúť sa, ktorá možnosť je pre Vás najlepšia.
"Informujte"
Ak budete jesť napríklad s priateľmi, kolegami a podobne, vopred ich informujte o tom, že vám bola zistená alergia na bielkovinu kravského mlieka a o tom, čo v prípade núdzovej situácie (teda závažnej alergickej reakcii) robiť.
Zvážte preto prípravu karty, ktorá obsahuje základné, ale aj špecifické informácie o vašej alergii. Túto kartu môžete ukázať alebo priamo odovzdať čašníkovi, kuchárovi, prípadne ostatnému personálu reštaurácie, ktorého chcete o alergii informovať. Túto kartu budú mať potom k dispozícii pri príprave Vášho jedla.
Takúto kartu si rovnako viete vytvoriť aj v aplikácii FOODAL CARDS. Kde si vyberiete typ karty, ktorú potrebujete vzhľadom na vaše zdravotné riziká a kartu si potom prispôsobíte presne na vaše potreby (uvediete tam napríklad potravinové alergie alebo upozorníte na možnú závažnú reakciu aj pri krížovej kontaminácii).
Kartu máte vždy k dispozícii vo svojom smartfóne. Môžete si ju však aj vytlačiť a odovzdať personálu. Alebo priamo poslať osobe, ktorá bude pripravovať vaše jedlo. Je to veľmi efektívny a praktický spôsob, ako informovať personál reštaurácie a zároveň sa uistiť, že sa na nič pri príprave vášho jedla nezabudne. Aj takto môžete zabrániť prípadnej alergickej reakcii.
Ak sa Vám zdá tento článok užitočný a chcete zvýšiť informovanosť o potravinových alergiách či intoleranciách, zdieľajte tento článok na webe či sociálnych sieťach.
Informácie z článku sú výlučne informačného charakteru. Neslúžia ako náhrada odbornej lekárskej starostlivosti. V prípade zdravotných problémov vyhľadajte odbornú zdravotnú pomoc. Autorka článku nepreberá žiadnu zodpovednosť za bezprostredné ani následné škody akéhokoľvek druhu.
Použitá literatúra a zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18782024/
https://aacijournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1710-1492-2-2-78
https://www.medicalnewstoday.com/articles/263965
GAMLIN L. Alergia od A po Z. 2003, 1 vydanie, 256 strán, Readers Digest Vyber, organizačná zložka. ISBN: 80-88983-15-0
BURKHARDTOVÁ D., DEGITZ K. Alergie. Čo by ste mali vedieť. 2009. IKAR 111 strán. ISBN: 978-80-551-1952-6
BYSTROŇ, Jaromír. Alergie.Pruvodce alergickými nemocemi pro lékaře i pacienty. 1997, 1. vydanie. 227 strán. Vydavateľstvo MIRAGO. ISBN 80-85922-46-0.
FUSCH M. Potravinová alergie a intolerance 2016,447 strán, Mladá fronta a.s.. ISBN: 978-80-204-3757-0